Dzieci
Strona główna » Dzieci
Przychodnia moja
Rehabilitacja dzieci z wadami postawy na Ochocie/Woli w Warszawie
Oferujemy kompleksowe usługi związane z rehabilitacją dzieci na Ochocie Warszawie w pobliżu Woli. Nasz zespół składa się z doświadczonych fizjoterapeutów, specjalizujących się w niwelowaniu wad postawy u małych pacjentów, którzy do wielu lat skutecznie łączą ekspercką wiedzę z odpowiednim podejściem do najmłodszych oraz pasją, jaką jest chęć niesienia im pomocy. Wykorzystujemy skuteczne, sprawdzone metody leczenia zapewniając naszym małym pacjentom najwyższy standard opieki.
Nasza przychodnia zajmująca się rehabilitacją dzieci na Ochocie w Warszawie pomaga maluchom m.in. w skorygowaniu nieprawidłowej postawy ciała. Dlaczego to takie ważne? Obecnie ze względu na częstotliwość występowania wad postawy są one uznawane za „chorobę cywilizacyjną”. Dziecko w wieku szkolnym jest najbardziej narażone na powstawanie wad postawy. Wynika to z tego, że jest to czas największego wzrostu dziecka — ponieważ jego tułów, górne i dolne kończyny oraz stopy intensywnie się wydłużają. Powoduje to, że napięcie mięśni i więzadeł jest chwilowo obniżone, a środek ciężkości zmienia się, przesuwając ku górze. To jest również czas – gdy nasze dziecko idzie do szkoły i jego życie zmienia się w tryb siedzący: w ławkach szkolnych, przed komputerem, noszeniem ciężkich tornistrów i plecaków oraz ograniczeniem swobodnego ruchu i zabawy.
To wszystko ma wpływ na rozwój i zdrowie dziecka. Wyrobienie złych nawyków często jest przyczyną wad postawy wymagających późniejszej rehabilitacji dziecka. Przychodnia Moja to wyjątkowe miejsce na mapie. Placówka znajduje się na Ochocie w Warszawie i specjalizujące się w leczeniu i profilaktyce tego typu problemów u dzieci i młodzieży.
- wrodzone (wady wrodzone kości i mięśni) oraz
- nabyte:
- wynikające z siedzącego trybu życia – spędzanie dużo czasu przed komputerem, smartfonem lub telewizorem
- nieodpowiednio dopasowana wysokość biurka lub krzesła
- niewłaściwy sposób siedzenia podczas nauki przy biurku
- noszenie zbyt ciężkich plecaków lub noszenie na jednym ramieniu;
- zła dieta, otyłość
- zaburzenia wzroku lub słuchu (mogą być przyczyną przyjmowania niewłaściwej postawy )
- mała aktywność fizyczna
- zbyt intensywne treningi
- boczne skrzywienie – skolioza – odchylenie kręgosłupa od prawidłowej linii,
- plecy okrągłe -kifoza – nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku piersiowym i widocznym pochyleniem głowy – garbienie się,
- plecy wklęsłe -lordoza – zwiększone wygięcie brzucha ku przodowi,
- plecy płaskie – to spłaszczenie klatki piersiowej i zbyt mocno opadnięte barki,
- wady klatki piersiowej tj. lejkowata, kurza,
- kolana szpotawe czyli wygięte na zewnątrz w łuki lub kolana koślawe czyli tzw. „X”
- stopy szpotawe, płasko-koślawe, wydrążone,
- płaskostopie.
Często nie zdajemy sobie sprawy jak wady postawy, mogą wpłynąć na zdrowie naszych dzieci i być źródłem wielu dolegliwości, których byśmy nie powiązali np. z chorym kręgosłupem.
Problemy z prawidłową postawą zwłaszcza u dzieci mogą negatywnie wpływać na pracę układu oddechowego, krwionośnego, pokarmowego czy nerwowego.
- Skolioza uwidacznia się w różnych etapach rozwoju dziecka, przy braku leczenia kończy się operacją!
- Bóle układu mięśniowo-szkieletowego np. kręgosłupa, biodra, kolana, stóp, w przyszłości zwiększone ryzyko chorób zwyrodnieniowych stawów, dyskopatii itp.
Głównym powodem występowania bóli są dysproporcje w funkcjonowaniu mięśni, skrót kończyny, skośnie lub skrętnie ustawiona miednica, asymetria w ustawieniu łopatek.
- Bóle i zawroty głowy mogą być powodem asymetrii ustawienia głowy np. wyciągnięta szyja do przodu, do boku lub skręcona w jedną stronę bardziej.
- Spadek wydolności organizmu powoduje ograniczenie w dostatku energii, w konsekwencji przygnębienie a czasem depresję. Dzieje się tak wtedy kiedy, np. nasze ciało posiada ograniczone zakresy ruchu, przykurcze, nadwagę i dziecko nie jest w stanie się wyprostować.
- Zaburzenia oddychania i krążenia może dojść do nich pod wpływem np. pogłębionych krzywizn kręgosłupa, skoliozy, przez co dochodzi do wymuszenia cięższej pracy na narządach wewnętrznych i zaburzenia wentylacji płuc i pracy serca.
- Dysfunkcje układu nerwowego pogłębione krzywizny kręgosłupa mogą powodować ucisk na nerwy rdzeniowe lub inne nerwy objawiając się mrowieniem lub drętwieniem nie tylko w okolicach kręgosłupa.
- Dysfunkcje układu pokarmowego w przypadku osób, które cierpią na skoliozę, a także przy okrągłych plecach może dojść do zbytniego ucisku żołądka i jelit – wpływa to negatywnie na pracę tych organów i prowadzi do zaburzeń perystaltycznych, a także przepuklin.
Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie wad postawy i odpowiednio szybko wdrożona rehabilitacja, bowiem zwlekanie w tym zakresie może mieć poważne skutki dla prawidłowego rozwoju dziecka i jakości jego życia w przyszłości.
Jako rodzic – pierwszy zauważysz jakiekolwiek odchylenia od normy w postawie swojego dziecka . Należy obserwować dziecko – najlepiej w bieliźnie – w pozycji stojącej przodem, tyłem, bokiem. Każdą asymetrie należy konsultować ze specjalistą!
- asymetria barków
- asymetria łopatek
- niesymetryczne wcięcia w tali
- asymetryczne ustawienie bioder
- błędy postawy bokiem np.: plecy płaskie, okrgłe, wklęsło-wypukłe, hiperlordoza lędźwiowa, głowa pochylona do przodu, wystający brzuch.
- deformacje klatki piersiowej: klatka piersiowa kurza lub lejkowata
Drugim krokiem jest zgłoszenie się po specjalistyczną opiekę – aby szybko zareagować na pojawiającą się wadę postawy.
W naszej Przychodni prowadzimy rehabilitacje dzieci metodą FITS.
Na Polskim rynku funkcjonuje od 2004 roku, jej twórcami są: dr n.med. Marianna Białek i mgr Andrzej M’hango, specjalista rehabilitacji ruchowej oraz dyplomowany osteopata.
Od 2011 roku metoda FITS została uznana i rekomendowana przez SOSORT (Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment) Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedycznego i Rehabilitacyjnego Leczenia Skolioz.
· skoliozą,
· wadami stóp (płaskostopie, stopa płasko-koślawa, stopa wydrążona),
· wadami kolan (koślawość, szpotawość),
· wadami klatki piersiowej (kurza, lejkowata),
· choroba Scheuremanna,
· plecy płaskie, okrągłe,
· asymetria ustawienia łopatek, miednicy,
· asymetrie klatki piersiowej,
· inne wady postawy.
· wytłumaczenie i uświadomienie dziecku – jaką posiada wadę postawy/skoliozę, co zrobić żeby ona się nie pogłębiała – „ zaprzyjaźnienie się ze swoim ciałem ”
· ocena zdolności biernego i czynnego ruchu korekcyjnego,
· niwelowanie barier mięśniowo-korekcyjnych,
· ćwiczenie stabilizacji tułowia we wzorcach korekcyjnych,
· dodawanie kompensacji czynnościowej przy łuku pierwotnych skoliozy.
– pierwsza wizyta jest KONSULTACJĄ, składa się ona z:
· Wywiadu z rodzicem – przebieg dotychczasowego leczenia, ocena badań, rozwój dziecka, choroby współistniejące, ocena gorsetu/wkładek do butów itp.
· Badanie dziecka – ocena ustawienia głowy, obręczy barkowej, miednicy, bioder, kolan, stóp, mierzenie długości kończyn dolnych, badanie skoliometrem Bunnella, rozpoznanie przykurczonych/osłabionych grup mięśniowych, badanie manualne wybranych stawów, itp.
· Podsumowanie – dobór odpowiedniej metody leczenia do wady/schorzenia jaką posiada dziecko, wyznaczenie głównych celów terapii, omówienie przeciwskazanych sportów.
Na kolejnych wizytach – przedstawiony jest indywidualny instruktaż ćwiczeń do domu, nauka prawidłowego siedzenia oraz wyjaśnienia jak powinna być wykonywana korekcja skoliozy, terapia manualna na ciele dziecka.
Jeżeli poszukują Państwo skutecznej rehabilitacji dzieci w pobliżu Woli w Warszawie, która pomoże Państwa pociechom zniwelować wady postawy oraz zapewni im zdrowie na długie lata, nasza przychodnia będzie wyborem, którego nie będą Państwo żałować. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!