Na stronach najnowszego raportu czytamy, że w grupie osób po 65. roku życia upadki to pierwsza przyczyna zgonu z powodów zewnętrznych – umiera z ich powodu więcej osób w tej grupie wiekowej niż z powodu wypadków komunikacyjnych.
Raport
„Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”
Według National Institute for Health and Clinical Exellemce (NICE) istnieje aż 400 czynników ryzyka upadków. Nie na wszystkie można mieć wpływ i nie wszystkim zapobiec, ale warto podjąć kroki, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko.
System FallSkip został opracowany i stworzony przez Instytut Biomechaniki IBV, działający przy Politechnice w Walencji. IBV to Instytut naukowo-technologiczny posiadający ponad 40-letnie doświadczenie w badaniach i wdrożeniach innowacji do świata medycznego.
FallSkip umożliwia ocenę funkcjonalną na podstawie zmierzonych parametrów biomechanicznych.
Metodologia zastosowana w FallSkip opiera się na rozszerzonej wersji testu Timed Up & Go (TUG), wiarygodnej i efektywnej metodzie oceny ogólnego stanu funkcjonalnego.
System jest dedykowany w szczególności do oceny ryzyka upadku u osób starszych.
Upadki mają też bardzo poważne konsekwencje dla stanu psychicznego seniora – w ich konsekwencji dochodzi często do poczucia izolacji, a w jego efekcie - depresji.
Potwierdzone naukowo testy przeprowadzone za pomocą systemu FallSkip wykazały jego wysoką skuteczność dla uzyskania wiarygodnych wyników związanych z:
– utrzymaniem równowagi
– poprawnością chodu
– kontrolą motoryczną
– siłą mięśni
– czasem reakcji na bodźce
Niebezpieczne upadki osób po 65 roku życia
25%
Niebezpieczne upadki osób po 80 roku życia
50%
*Raport "„Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania”